Address
304 North Cardinal
St. Dorchester Center, MA 02124
Work Hours
Monday to Friday: 7AM - 7PM
Weekend: 10AM - 5PM
Address
304 North Cardinal
St. Dorchester Center, MA 02124
Work Hours
Monday to Friday: 7AM - 7PM
Weekend: 10AM - 5PM












Price range: €7.78 through €8.14
Main Features
Additional LCD back light to read the time clearly in darkness, convenient and funny
*Perfect gift for kids, all childrens like it
*The waterproof depth is up to 30M, Kids could play water or go to swimming directly when they wear it
*Multi function watch: Digital display Hour, minute, second, pm, month, date, day
*12/24 hour format
*Alarm and hourly chime function
*Special design with the chronograph(stopwatch) at 0.01 second increment, record the sport time
(Note: Don't press any button in the water, not suitable for hot shower)
Product parameter
Case Diameter : 36 mm
Case thickness : 13.5 mm
Band color : Show as picture
Band length(Max) : 210 mm (Band can be adjusted)
Band width : 17 mm










Our Office and Store In guangzhou, China


FAQ
Q: How do I pay for my purchase?
A: We accept the following payment methods: Moneybooker; T/T; Escrow; WEBMONEY;Credit card; Western Union
Q: How much does it cost to ship to my country?
A: free shipping
Q: Is there any tracking Number for my item?
A: Yes, we ship every order with their Tracking Number, and you can view the shipment status on the corresponding website.
Q: Does this product come with retail package?
A: We have declared the packing detail on the description of each product, please check it. Thank you!
Q: I am a reseller. I would like to buy many pieces of your item, what's the wholesale price?
A: Hi, thanks for your inquiry, if you would like to buy large quantity, please send email to us, we will give you the best price, thanks!









| Weight | 0.060 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 10 × 5 in |
| Brand Name | ohsen |
| Water Resistance Depth | 3Bar |
| Display Type | Digital |
| Style | SPORT |
| Voltage | <36V |
| High-concerned chemical | None |
| Wireless | N |
| Origin | Mainland China |
| Clasp Type | Buckle |
| Movement | Digital |
| Case Material | Plastic |
| Dial Window Material Type | Resin |
| Case Thickness | 13.5 |
| Feature | Stop Watch, Back Light, Led Display, Auto Date, Water-Resistance, Alarm, swim, Week Display |
| Boxes & Cases Material | No package |
| Band Material Type | Rubber |
| Model Number | MR8207 |
| Band Width | 17 |
| Band Length | 21 |
| Dial Diameter | 36 |
| Case Shape | Round |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |
Reviews
There are no reviews yet.