Address
304 North Cardinal
St. Dorchester Center, MA 02124
Work Hours
Monday to Friday: 7AM - 7PM
Weekend: 10AM - 5PM
Address
304 North Cardinal
St. Dorchester Center, MA 02124
Work Hours
Monday to Friday: 7AM - 7PM
Weekend: 10AM - 5PM












€41.07
6 in stock
Function
1, Altimeter (altitude trend chart and climb rate)
2, Barometer ( air pressure trend chart)
3, Compass
4, Thermometer
5, Weather Forecast
6, Pedometer, step counter, calorie, distance record
7, Time functions: hour, minute, second, year(2000-2099), month, date, weekday,
8, Alarm clock (2 sets alarm clock, )
9, Countdown timer (99:59:59~0)
10, Stopwatch (0~:59:59),
12, Second Time functions
13, Corporates digital compass, altimeter, barometer, Thermometer, air pressure trend and altitude trend and altitude trend
14, Button tone on or off
15, Battery life remind
16, EL Backlight




















| Weight | 0.234 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 12 × 8 in |
| Brand Name | NORTH EDGE |
| Case Material | Alloy |
| Battery Included | Yes |
| Display Type | Digital |
| Water Resistance Depth | 5Bar |
| Style | SPORT |
| Origin | Mainland China |
| Band Material Type | Nylon |
| High-concerned chemical | None |
| Wireless | N |
| Band Length | 24 |
| Voltage | <36V |
| Movement | Digital |
| Clasp Type | Buckle |
| Case Shape | Round |
| Dial Window Material Type | Hardlex |
| Feature | Back Light, Shock Resistant, Chronograph, DIVER, Alarm, Week Display, Temperature Measurement, Pressure Measurement |
| Model Number | APACHE-46 |
| Item Type | Digital Wristwatches |
| Certification | NONE |
| Case Thickness | 14 |
| Boxes & Cases Material | Paper |
| Band Width | 22 |
| Dial Diameter | 46 |
| Choice | yes |
Reviews
There are no reviews yet.